Úterý, 16 dubna, 2024
zpravy

Miliardář Branson odstartoval éru vesmírné turistiky, předběhl Bezose

PR článek

Branson v raketoplánu dosáhl okraj vesmíru.
Britský miliardář a majitel značky Virgin Richard Branson v neděli podvečer středoevropského času v raketoplánu VSS Unity své společnosti Virgin Galactic spolu s pětičlennou posádkou dosáhl „okraj vesmíru“ ve výši více než 80 kilometrů nad zemským povrchem.

Sorry, the video player failed to load. (Error Code: 101102)
Splnil si tak svoji ambici zavést komerční lety na okraj vesmíru. Podnikatel podle BBC tvrdí, že si chtěl sám vyzkoušet tento zážitek ještě předtím, než ho nabídne komerčním zákazníkům.

„Gratuluji celému našemu úžasnému týmu ve Virgin Galactic za 17 let tvrdé práce, která nás dostala až sem,“ řekl Branson v živém přenosu během návratu na Zemi. Podle miliardáře to byl „zážitek na celý život“.

Miliardář Branson nahlédl do vesmíru (7 fotografií)
Šlo o jeden z prvních komerčních výletů do vesmíru. Branson jen o devět dní předběhl svého konkurenta, majitele společnosti Amazon a Blue Origin Jeffa Bezos. Nejbohatší muž světa by měl do vesmíru cestovat na raketě New Shepard 20. července spolu se svým bratrem a vítězem mezinárodní aukce.

Vesmírné letadlo společnosti Virgin Galactic s názvem Unity uskutečnilo první úspěšný suborbitální kosmický let v květnu. Teprve po třetím testu dostane zařízení oprávnění provozovat komerční lety.

Branson o 16:30 středoevropského času odletěl se dvěma piloty, Davem MacKaye a Michaelem Masuccim a s třemi dalšími pasažéry – instruktorkou astronautů Beth Mosesovou, inženýrům Colinem Bennetta a viceprezidentkou Virgin Galactic pro vládní otázky Sirishou Bandlovou.

Vesmírné letadlo nejdříve vynesla do výšky 13 kilometrů jeho „mateřská loď“ Evě, následně se odpoutalo a díky raketovému pohonu rychle vystoupilo do výšky více než 80 kilometrů, přičemž dosáhly trojnásobnou rychlost zvuku. Do skutečného vesmíru se loď nedostala – Kármán hranice mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem je určena na 100 kilometrů nad zemským povrchem.

Loď startovala ze základny Spaceport America v Novém Mexiku. Po více než hodině a půl vesmírná loď opět přistála na témže letišti. Posádka byla ve stavu beztíže jen čtyři až pět minut.

Společnosti Virgin Galactic blahopřála po úspěšné misi i americká NASA.

epocha
PR článek

Nejnovější články

Další články autora